Jak se bránit rakovině tlustého střeva

Základem prevence rakoviny tlustého střeva je včasná návštěva praktického lékaře, péče o sama sebe a zdravý životní styl. Od padesáti let věku je vhodné absolvovat pravidelné vyšetření, které může včas odhalit počáteční stadia rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Test okultního krvácení do stolice

Jednou z možností prevence rakoviny tlustého střeva je jednou ročně vyšetření  pomocí Testu okultního krvácení do stolice (TOKS) u praktického lékaře. Na tento test mají nárok pacienti starší 50 let.

Preventivní kolonoskopie

Kolonoskopie je vyšetření, kterým se nejspolehlivěji odhalí změny na sliznici tlustého střeva – tedy možný zánět nebo nádor rakoviny tlustého střeva či konečníku. Lékaři, který provádí kolonoskopické vyšetření, umožní nahlédnout dovnitř tlustého střeva a konečníku pacienta.

Mezi lidmi je tato vyšetřovací metoda mnohdy velice obávaná. Řada názorů ale plyne z neznalosti. V dnešní době je vyšetření prováděno na vysoce specializovaných pracovištích s maximálním ohledem na pacienta, prakticky bezbolestně.

Kolonoskopii předchází zvláštní příprava – krátkodobá dieta Cílem diety a projímadla je vyčistit střevo a usnadnit tak průběh vyšetření.

Samotné kolonoskopické vyšetření trvá zhruba 20 minut. Před výkonem pacient obvykle dostane injekci, která brání nepříjemným pocitům. Pak lékař zavede konečníkem do střeva ohebný kolonoskop a provádí vyšetření nebo případně odebere vzorky tkáně či drobné nádorky střeva (tzv. polypy).

Důležité je, že kolonoskopie dokáže odhalit již počínající změny na sliznici - tedy rakovinu tlustého střeva a konečníku. Včasná diagnóza umožní dřívější zahájení léčby, a tedy vyšší naději na uzdravení. Pouhých dvacet minut vyšetření dokáže ochránit pacienta na celých deset let.

Proč kampaň Nenechám se vyloučit…

Cílem kampaně je upozornit veřejnost na nutnost prevence rakoviny tlustého střeva formou včasného vyšetření. Právě včasný záchyt onemocnění může prodloužit život nemocného nebo vést dokonce k vyléčení. Pokud bychom kampaní zachránili alespoň jeden lidský život, nebude to málo. Pomozte nám i Vy a neodkládejte prevenci rakoviny tlustého střeva!
Slavné osobnosti, jako Antonín Panenka nebo Valerie Zawadská se staly tváří kampaně na podporu prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku, protože se snaží upozornit na tuto problematiku. Za to jim patří velký dík.